Jak hrát – Návody a tipy
Na této stránce se budeme snažit poskytovat návody a rady k různým technikám hraní pomocí videí, návodu a odkazů na různé stránky.
Na základě zkušeností ze šarvátek a CW, jsem se rozhodl vytvořit sérii věnovanou základům gameplay ve WoT.
V tomto díle bych se chtěl věnovat penetraci.
Pojem penetrace je průbojnost střel, přesněji projektilů, vypálených z děla. Je to číselná hodnota udávající jakou sílu kolmého pancíře je schopna střela prostřelit a posléze udělit poškození (DMG). Její hodnota není konstantní a mění se v prvním případě pomocí Random Number Generator (RNG) v rozsahu +/- 25% (příklad dělo BL-9 122mm na tanku IS-3 má na Armour Piercing (AP) náboji průbojnost 225 mm pancíře, to znamená že může probít kolmý pancíř síly od 169 mm do 281 mm). V druhém případě se mění v závislosti na vzdálenosti, se zvětšující vzdáleností klesá, viz. obrázek. Tato hodnota je opět ovlivněna RNG.
Dalším faktorem zda DMG udělíte nebo ne, je protivník ten má pevně danou hodnotu pancíře a jeho sklopení. Jsou to pevně dané hodnoty na základě fyzikálního modelu. Podíváme se na naší oblíbenou IS-3, dle stupnice vlevo dole je vidět, že spodní i horní plát má sílu 110 mm.
Stejnou hodnotu udává i tankopedie
Předpokládám, že je vám divné, jak to, že nejste schopni IS-3 prorazit dělem BL-9. Zde hraje roli síla efektivního pancéřování. Výpočet je v podstatě jednoduchý pravoúhlý trojúhelník, jeho vysvětlováním se nebudu zabývat. Obrázek zdělí vše. Takže efektivita čelně horního plátu u IS-3 je 230 až 305 mm dle úhlu sklopení a efektivita spodního plátu kolem 210 mm zase závislé na úhlu.
Efektivitu pancíře protivník může ovlivnit naúhlováním, bylo již zmíněno ve video návodu kde je vysvětlen princip automatického odražení pokud projektyl dopadne pod úhlem větším 70° od kolmice.
Jen pro pořádek, zmíním další pravidlo ve WoT a to je pravidlo 3x ráže. To znamená pokud má dělo 122 mm (BL-9) vždy probije pancíř jehož čelní hodnota je pod 40 mm a to i pokud jeho efektivní hodnota je vyšší, ale pravidlo 70° se neruší.
Kam mířit abych udělil DMG
Zopakovali jsme základy penetrace a pancíře. Pojďme se podívat kam je dobré mířit. Většina tanků má čelně čtyři slabá místa.
- Spodní plát – Většina tanků má na spodním plátu slabší efektivní pancéřování. Z toho plyne, pokud vidím spodní plát je velká pravděpodobnost penetrace
- Oblast těsně pod věží – Je to velice malé místo mezi věží a podvozkem které je slabě pancéřované a na menší vzdálenosti je to téměř jistota DMG
- Průzor řidiče a spřažený kulomet – všechny tanky mají průzor a velmi mnoho i kulomet na korbě tanku
- Velitelský průzor na věži – až na výjimky je to jistota
Těmto místům se v souhrnu říká weakspoty, podrobněji se jim budu věnovat v něktrém dalším článku.
Pomůcka při míření
Připadá vám hrozné a nemožné si pamatovat kde jaký tank má efektivní sílu pancíře? Mě osobně ano.
Wot má ve hře implementovanou malou pomůcku, je to střed zaměřovacího kruhu. Jeho barva se mění v závislosti na šanci penetrace. Má tři fáze, zelenou – penetrace je na základě průměrné průbojnosti zaručena, oranžovou – penetrace je možná na 50% při „dobrém RNG“ a červenou – penetrace je nemožná. Pokud vidíte že je červená je lepší vybrat jiné místo.
Tak a zde názorné příklady jak se mění barva indikátoru na různých místech tanku
Zde ještě jeden příklad indikátoru. Stejná pozice střelce jiné místo na cíli, cíl je pod úhlem a přibližně stejné místo na tanku, pouze na opačných stranách, vykazuje jinou indikaci.
Bohužel i tato pomocná berlička ve hře není dokonalá. Mám silný pocit, že nepočítá se vzdáleností.
Doufám, že vezmete tyto základy za své a budete se jimi řídit.
Dotazy ohledně mechaniky hry pište do komentářů popřípadě mě vyhledejte na TS. Případné dotazy se pokusím co nejlépe zodpovědět.
DoktorKevina
Poděkování hráči Vinitko za spolupráci při pořízení fotografii.
Zdroj: Internet, Tank Wiev, WoT Wiki, World of tanks